Yeniden Kullanılabilir Regl Ürünleri Çevre İçin Daha Mı İyi?

Evet, geleneksel tek kullanımlık regl ürünleriyle karşılaştırıldığında, yeniden kullanılabilir regl ürünleri doğru yoldur. Ancak üretilen her ürünün bir etkisi vardır, peki bir ürünün ne kadar etki yarattığını tam olarak nasıl belirleriz? Satın aldığınız şeyler hakkında bilgili olmak iyidir ve gittikçe daha fazla şirket yeşil aklama yaparken, aldatıcı bir pazarlama taktiği ile gezegenimiz için gerçekte neyin daha iyi olduğu arasındaki farkı söylemek zor olabilir. Bu yazıda adet kaplarının ve yeniden kullanılabilir regl iç çamaşırlarının yaşam döngülerinin her aşamasında gezegeni nasıl etkilediğini inceleyeceğiz.
 
Yeşil aklama nedir?
 
Ne yazık ki, yeşil aklama çok yaygın bir strateji ve muhtemelen bir zamanlar farkında bile olmadan bu pazarlama taktiğinin kurbanı oldunuz. Yeşil aklama, bir şirketin veya markanın, ürünlerini ve hizmetlerini ‘çevre dostu’ veya ‘sürdürülebilir’ olarak sunarak daha iyi satış yapmalarını sağlar. Aslında çevre dostu olmadığı halde, şirketin sizi çevre dostu olduğuna ikna etmek için yanıltıcı veya aldatıcı iddialarda bulunmasıdır. Giderek daha fazla insan paralarını gezegene fayda sağlayan ürünlerde akıllıca kullanmak isterken, yeşil aklamanın nasıl tespit edileceğinin farkında olmak her zamankinden daha da önemli hale geldi.
 
Yeşil aklama nasıl anlaşılır?
 
Yalnızca tek bir sürdürülebilir niteliğe odaklanan, herkes için anlaşılır olmayan bir jargon kullanan şirketler veya destekleyici herhangi bir veri sunulmamış iddialar gördüğünüzde yeşil aklamayı tespit edebilirsiniz. Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi’ne (LCA) veya devlet tarafından yayınlanan verilere bakarak şirketin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Birden fazla kaynağı kontrol etmek bu anlamda önemlidir.
 
Adet kapları çevreye nasıl fayda sağlar?
 
Bazı kavramların anlamlarını öğrendiğimize göre, şimdi adet kaplarının çevreye fayda sağlama yollarına değinelim. İlk olarak, menstrüel kabı, uygun şekilde bakımı yapıldığında 10 yıla kadar kullanım sağlar. Yaşam süresi boyunca her regl dönemi kişi başı ortalama 9.000 tampon satın alınmaktadır, bu sayı bütün bir yaşam döngüsüyle kıyaslandığında kişi başı yaklaşık 4 menstrüel kabı satın almaya eşittir. İkincisi, adet kaplarımız plastikten daha dayanıklı olan %100 medikal kalitede silikondan yapılmıştır. Toksik değildirler, yani toprağa, okyanusa veya vücudunuza boyayı, zararlı kimyasalları, böcek ilaçlarını veya herbisitleri sokmaz. Adet kaplarını, pedlerini ve tamponlarını karşılaştıran bir Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi’nde (LCA), adet kaplarının muadillerine nazaran çevre üzerinde önemli ölçüde daha az olumsuz etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Menstrüel kabınızın ilk üretiminde, hatta menstrüel kabınızı temizlemek ve sonrasında ellerinizi yıkamak için kullandığınız toplam su miktarı bile sonuçları değişmez.
 
Pedlerin ve aplikatörsüz tamponların üretiminin çevre üzerindeki en büyük etkisi(kulağa daha doğa dostu gelebilir, ancak üretim süreci çevresel etkiyi kontrol etmek için bakılması gereken asıl noktadır), tampondaki ana bileşen olan pamuğu üretmek için kullanılan su kaynaklarında, herbisitlerde, böcek öldürücülerde, gübrelerde ve kullanılan makinelerde belli olur. Adet kaplarını kullanarak, tüm bu kimyasalların vücudunuz tarafından emilmesini önlersiniz.
 
Yeniden kullanılabilir regl külotlarına ne dersiniz?
 
Regl külotları piyasada oldukça yeni olduğu için, ne yazık ki çevre üzerindeki etkisi konusunda yapılmış çok fazla Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) gibi çok fazla çalışma yok. Ancak görünen o ki, yeniden kullanılabilir regl külotları, tampon ve ped gibi tek kullanımlık alternatiflere göre daha düşük çevresel etkiye sahip. Bunun nedeni, adet külotunun uygun bakım ile 2 yıla kadar dayanabilmesidir. Regl iç çamaşırlarımızda da geri dönüştürülebilir malzemeler ve geri dönüştürülmüş pamuktan kumaşlar kullanılmaktadır. Böylece üretimdeki su israfını da azaltıyoruz.
 
Yeniden kullanılabilir regl külotlarının sürekli yıkanması ne olacak?
 
Yaşam Döngüsü Girişimi, regl külotlarının etkisine ilişkin yeniden kullanılabilir bebek bezleri üzerine yapılan UNEP (BM Çevre Programı) çalışmasından paralellikler çıkarılabileceği belirtiliyor. Modern bir çamaşır makinesindeki talimatlara göre yıkandığında, yeniden kullanılabilir bebek bezleri hala düşük çevresel etkiye sahiptir ve 60 ° C’nin altındaki bir yıkama programında tam yük çamaşır yıkarken bu etki daha da azalır. Benzerlikler nedeniyle regl iç çamaşırları için de aynısını varsayabiliriz.
 
Yeniden kullanılabilir adet ürünleri çevre dışında ne gibi avantajlara sahiptir?
 
Gezegenden ayrı olarak, menstrüel kabın insanlığa sağladığı faydalara da bir bakmak iyi olur! Stanford tarafından yapılan bir çalışmada, menstrüel kapların cinsiyet eşitliği açısından destekleyici nitelikte olduğu ortaya çıktı. Menstrüel kap yalnızca uzun vadede para tasarrufu sağlamakla kalmamıştır, aynı zamanda kaynakların kısıtlı olduğu bölgelerde regl ürünleri satın almak için seks işçiliğine başvurmak zorunda kalan insanların da oranını düşürmektedir.
 
Regl iç çamaşırları sağlığınız için daha iyi olabilir. Bu ürünler boya ve BPA içermeyen seçenekleriyle hipoalerjeniktir. Toksik şok riski daha düşüktür ve doğum kontrolü, vajinal ilaç tedavisi, HIV ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gibi problemlere karşı koruma sağlamak için kullanılabilir. Diğer çalışmalar, menstrüel kapların kişinin özgüvenini, hareket rahatlığını ve bağımsızlığını artırdığını, gençlerin ve yetişkinlerin regl yüzünden ara vermeden okula gitmelerine veya çalışmalarına devam etmelerine yardımcı olduğunu gösterdi.
 
Regl iç çamaşırları, külot seçeneği olarak sunulduğunda cinsiyet disforisine de yardımcı olabilir. Ayrıca regl ürünlerini kullanmaktan rahatsız olan kişilere de fayda sağlayabilirler.
 
Özetlemek gerekirse;
 
Menstrüel kaplar ve diğer yeniden kullanılabilir regl ürünleri yeşil aklama yapılmış ürünler değildir. Yaşam döngülerinin hemen hemen her adımında çevre için daha iyi bir seçenek oluştururlar. Ayrıca gezegenimiz, vücudunuz ve cüzdanınız için mükemmel tercihlerdir. Sosyal, coğrafi ve ekonomik durumlar nedeniyle herkes için yeniden kullanılabilir ürünlere geçmenin mümkün olamayacağını anlıyoruz ama sorun değil. Biz uzun vadede elimizden geleni yapmakla ilgileniyoruz, insanların daha yeşil bir çözüme doğru attığı her küçük adımın bize yardımcı olabileceğine inanıyoruz.

İlk siparişinde %10 indirim ister misin?

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir