Regl Kabı Nasıl Kullanılır?

Her başlangıç zor olabilir – regl kabını ilk kez denemek de dahil. Regl kabına alışmanız birkaç gün veya döngü sürse de, sizi temin ederim ki korkacak bir şey yok! Aşağıdaki en iyi ipuçlarımızı ve püf noktalarımızı okuyun – kısa sürede özel bir regl kabı dönüşümü yapacaksınız!

Eğitim videosu

Ayrıca regl kabına geçmenin artıları ve eksileri hakkında okuyabilir ve bunun ped ve tamponlarla nasıl karşılaştırıldığını öğrenebilirsiniz.
 
Çevre dostu dönem yolculuğunuza bugün başlayın ve ödüllü AllMatters’ı deneyin. %10 indirim için “HOSGELDIN10” kodunu kullanın.

Regl Kabının Yerleştirilmesi

Adım 1

Yerleştirmeden önce ellerinizi temiz su ve bardak yıkamamız gibi yumuşak bir sabun kullanarak yıkamayı unutmayın.

Regl kabınızı yerleştirirken kaslarınızı gevşetmeniz önemlidir, bu nedenle rahat bir pozisyon bulun.

Uzanabilir, çömelebilir, tuvalete oturabilir veya sadece ayağa kalkabilirsiniz. Zamanla sana en uygun pozisyonu bulacaksın!

Katlanmış regl kabını yerleştirin ve tüm kap (ve gövde) içinize girdikten sonra parmaklarınızı çıkarın ve açılmasına izin verin. Tampona kıyasla regl kabı vajinal kanalın daha aşağısına yerleştirilmelidir.

Yerleştirmeyi kolaylaştırmak için su veya su bazlı bir kayganlaştırıcı kullanmak isteyebilirsiniz.

Regl kabı doğru şekilde yerleştirildiyse, bir "pop" veya emme sesi duyabilirsiniz; bu, kabın açıldığı ve gerekli emme mührünü oluşturduğu anlamına gelir.

Şüpheniz varsa, kabın tabanına uzanın ve etrafını hissedin - yuvarlak veya oval hissetmeli ve gözle görülür kıvrımları olmamalıdır.

Ayrıca gövdeyi biraz çekmeye çalışın - direnç hissederseniz, emme contası oluşturulmuştur ve kap doğru şekilde takılmıştır!

Regl kabınızın tabanında herhangi bir girinti veya katlanma hissederseniz ve emme mührünün oluşturulduğundan emin değilseniz, kabın tabanını (sapını değil) nazikçe kavrayın ve açılması için döndürün.

Regl kabınız yerine oturduğunda, sapı biraz çekmeye çalışın, direnç hissederseniz, emme mührü oluşmuştur ve kap doğru şekilde yerleştirilmiştir!

Regl Kabını Takmak

Adım 2

Menstrüel kap kullanmanın faydalarından biri, onu bir seferde 12 saate kadar kullanabilmenizdir, böylece bir kez taktıktan sonra tüm gün ve gece boyunca bırakabilirsiniz.

Akışınızın ne kadar yoğun olduğuna bağlı olarak, günde iki defadan daha sık boşaltmanız gerekebilir.

Bu nedenle regl kabınızı ve akışınızı tanımak için başlangıçta regl kabınızı daha sık boşaltmanızı öneririz.

Regl kabı, 3 süper tampondan daha fazla sıvı içerebilir.

NHS'ye (Ulusal Sağlık Servisi, Birleşik Krallık) göre, regl döneminiz boyunca ortalama 5-12 çay kaşığı kan kaybedersiniz. Regl kabı, akışı emip genişlemek yerine (tamponlar ve pedler gibi) topladığı için, gerçekte ne kadar az kanamanız olduğuna şaşırabilirsiniz!

Regl Kabının Çıkarılması

Adım 3

Yine, ellerinizi ılık su ve yumuşak bir sabunla yıkayarak başlayın.

Size uygun rahat bir pozisyon bulun: uzanın, çömelin, tuvalete oturun veya ayağa kalkın. Gevşemiş olmak çok önemlidir, çünkü gerginseniz regl kabınızı çıkarmak daha zor olacaktır.

Regl kabınızı çıkarırken, tabana ulaşana kadar gövdeyi hafifçe çekin. Emme mührünü serbest bırakmak ve kolaylaştırmak için kabın tabanını hafifçe sıkıştırın (veya işaret parmağınızı yanına sokun).

Rahatsızlığa neden olabileceğinden regl kabını sapından çekerek çıkarmaktan kaçının.

Regl kabınızı çıkardıktan sonra, toplanan akışı tuvalete veya lavaboya boşaltın ve kabı suyla durulayın (hava deliklerini unutmayın) ve tekrar takın.

Temiz suya erişimi olmayan bir banyodaysanız, kabınızı temizlemek için dezenfekte edici bir mendil veya tuvalet kağıdı kullanabilir ve daha sonra suyla durulayabilirsiniz.

Regl kabınız temiz olduğunda, 1. Adımda belirtildiği gibi yeniden yerleştirin.

Bununla birlikte, regl döneminiz sona erdiyse, kabı 3-5 dakika su dolu bir tencerede kaynatın veya dezenfekte etmek için bir dezenfektan mendil kullanın ve AllMatters pamuklu torbasında saklayın.

Regl Kabını İlk Kez Kullananlar İçin İpuçları

İşte yeni başlayanlar için en iyi ipuçlarımız ve püf noktalarımız.

Açık görünebilir, ancak kabın ambalajındaki talimatları okumak önemli bir adımdır. Birçoğumuz bunu denemek için o kadar heyecanlanır ki, tüm talimatları unutur ve ne yapacağımızı tam olarak bilmeden hemen işe koyuluruz.

Regl kabınızla %100 rahat hissedene kadar, sızdırma konusunda endişelenmenize gerek kalmaması için günlük ped kullanmak isteyebilirsiniz.

Hepimizin rahim ağzı farklı konumlanmıştır ve kap rahim ağzının altına yerleştirilmelidir, aksi takdirde büyük olasılıkla sızıntı yapacaktır. Parmağınızla rahim ağzınızı bulmaya çalışın, biraz daha sıkı bir doku bölgesi hissetmeli ve kabınızı bunun altına yerleştirmelisiniz.

Kabı birkaç kez kullandıktan sonra sapı hissedebiliyor ve rahatsız hissediyorsanız daha kısa kesebilirsiniz. Ancak regl kabı takılıyken sapı kesmeyin!

Kimse sizden hemen bir regl kabı uzmanı olmanızı beklemiyor, bu nedenle regl görmeden önce kabınızı takıp çıkarma alıştırması yapmanızı öneririz.

Yerleştirmeyi kolaylaştırmak için su veya su bazlı bir kayganlaştırıcı kullanabilirsiniz.

İlk siparişinde %10 indirim ister misin?

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.