Regl Döneminde Spor Yapmak

Belki hobi olarak spor yapıyorsunuz belki de lisanslı bir oyuncusunuz. Maalesef ayın o beklenen haftası geldiğinde, bütün çalışmalarınız boşa gitmiş gibi hissedebilirsiniz. Evet, regl dönemi denince çoğu kadın spor rutinlerine küçük bir ara vermek zorunda kalıyor. Ancak durun, regl döneminiz sizi spordan ayrı düşürmesin!
 
Tabi ki regl dönemi spor yapmak denince akla ilk gelen şey sızdırma oluyor. Eğer korkunuz sızdırma ile ilgiliyse, doğru regl ürünleriyle belki de daha tanışmadınız. Yazımızda regl döneminde spor yapmaya devam etmek için kullanabileceğiniz alternatifleri inceledik ve aklınıza takılan bazı soruları yanıtlamaya çalıştık.
 
Regl döneminde spor yapmak doğru mudur?

Tabi ki! Araştırmalar gösteriyor ki regl döneminde fiziksel olarak aktif olmak bize birçok fayda sağlar. Spor yapmak kan akışını hızlandırdığı için oksijen tüm vücutta dolaşma imkanı bulur, bu da acıyı azaltma etkisine sahiptir. Egzersiz yaparken vücudumuz dopamin ve serotonin gibi bize kendimizi daha güçlü ve iyi hissettirecek hormonlar salgılar. Yani fiziksel faydası bir yana, regl dönemi spor yapmak zihinsel olarak da bize iyi gelir.
 
Bu dönemde spor yaparken nasıl bir regl ürünü kullanmalıyım?

Regl Kabı
Evet, uygundur. Ama tıpkı diğer regl ürünleri gibi regl kabı için de göz önünde bulundurman gereken durumları da vardır. Diğer tüm ürünlerde olduğu gibi regl kaplarında da kanamanın ne yoğunlukta olduğu, hangi sporu ne kadar süreyle çalışacağın gibi konular önemlidir.
 
Regl kapları birçok farklı spor için kullanıma uygundur:
 
 • Yüzme
 • At sürme
 • Jimnastik
 • Koşu
 • Yoga
 • Bisiklet sürme
 • Ağırlık kaldırma
 • Kayak
Regl kapları birçok pozitif özelliğe sahiptir Özellikle regl dönemi sızdırma sorunu istemiyorsanız, size büyük bir konfor alanı sağlar. Peki neden? Şöyle bir bakalım.
 
 • Geleneksel tamponlardan daha fazla kanı hapsetme özelliğine sahiptir.
Aslında adet kapları tampondan 3 kat daha fazla kan tutma kapasitesine sahiptir. Ayrıca 12 saate kadar değiştirmeden kullanabilirsiniz (adet kanı yoğunluğunuz belirleyicidir). Bu size sızıntı konusunda endişelenmeden antrenmanınıza odaklanmanız için bolca zaman verir.
 
 • Kuruluk, tahriş ya da akıntı korkusu olmadan kullanabilirsiniz.
Adet kapları tıbbi sınıf silikondan yapıldığından, doğal pH sisteminizi bozan zararlı kimyasallar veya boyalar içermezler. Bu yüzden vajinal kuruluğa veya tahrişe de neden olmazlar. Sadece kabınızı kaynatarak sterile edin, bu kadar basit.
 
 • Sızıntı yok.
Regl kapları vajinal kanalınıza doğru yerleştirildiğinde sızıntı sorunu yaşama ihtimaliniz neredeyse sıfırdır. Bu, sızıntı olmamasını sağlar ve günün istediğiniz anı egzersiz yapmanıza izin verir.
 
 • Rahatlık ön planda.
Doğru boyutta regl kabını edinmeniz ve doğru yerleşimi sağladığınız sürece, regl kabının varlığını hissetmezsiniz bile. Tek kullanımlık pedlerin aksine, regl kapları vücudunuzla bütünleşir ve uyum içinde çalışır.
 
 • Çevre için çok daha iyi.
Regl kaplarının çevre için çok daha iyi bir seçim olduğu aşikârdır. Geri dönüşüme uygun ve yeniden kullanılabilir doğaları gereği, yaklaşık 10 yıla kadar dayanırlar. Ayrıca kağıt dış paketi dışında ürün paketlemesi minimum düzeyde olan ürünlerimiz, çevre dostudur.
 
Peki ya eksisi nedir?
 
 • Hareket edebilirler.
Regl kabınız tam olarak yerine oturmamışsa veya pelvik kaslarınız çok güçlüyse, kaslarınız kabı hareket ettirebilir. Bu da sızıntıya neden olabilir.
 
 • Regl İç Çamaşırı 
Regl iç çamaşırları spor için güzel bir seçimdir. Tıpkı geleneksel iç çamaşırları gibidirler, ancak emici, antibakteriyel, antimikrobiyal ve kokusuz olmaları için daha fazla katmandan üretilmişlerdir.
 
 • Rahatlığınız ön planda.
Dönem iç çamaşırı, oldukça hafif ve rahat bir materyalden yapılmıştır. Neredeyse geleneksel iç çamaşırı giymişsiniz gibi hissedeceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Vücudunuzu sarar ve hareket alanınızı kısıtlamazlar.
 
 • Yok gibi bir his.
Regl iç çamaşırının normal çamaşırdan farkı yoktur, bu yüzden bunları üniformalarınızın veya antrenman kıyafetlerinizin altına giymekten çekinmeyin.
 
 • Yerinde kalıyorlar.
Kenar dikişlerine kadar tamamı emici olacak şekilde yapıldığından, hareket etmeleri konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Regl iç çamaşırlarında sızdırma olmaz.
 
 • Sürdürülebilir ürünlerdir.
Regl iç çamaşırları gerçekten sürdürülebilirdir, yıllarca dayanır ve geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılır. Ayrıca çok uzun süre dayandıkları için uzun vadede tek kullanımlık dönem ürünlerine göre daha hesaplıdırlar.
 
 • Temizlemesi kolaydır.
Çamaşır makinesinde soğuk yıkama yapın ve kurumaya bırakın.
 
Regl iç çamaşırı kullanmadan önce göz atmanız gereken başka unsurlar da var.
 
 • Elinizde birden fazla regl külotu bulundurmanız gerekebilir.
Bir regl dönemi için birden fazla regl iç çamaşırı kirletme ihtimaliniz vardır, bu yüzden fazladan regl iç çamaşırı almanız gerekebilir.
 
 • Yalnızca hafif ila orta yoğunluktaki regl için uygundurlar.
Akışınız yoğunsa regl iç çamaşırı size uygun olmayabilir. Emicilikleri ancak bir yere kadar gider.
 
 • Tamponlar
Tamponlar spor için iyi bir seçim olabilir ancak uzun saatler kullanılmamalıdır. Yine daha ağır geçen regl dönemleri desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz.
 
Tamponların dezavantajları daha fazladır.
 
 • Tahriş edici olabilirler.
Boyalar, kimyasallar ve pamuktan yapıldığı için tahrişe ve enfeksiyona yol açma ihtimali vardır (Toksik Şok Sendromu).
 
 • Uzun süreli kullanımı zararlı olabilir.
Adet kapları 12 saate kadar dayanırken, tamponlar çok daha az sıvı tutar. Uzun süre antrenman yapmayı planlıyorsanız, başka bir ürünle devam etmek daha güvenli bir seçenek olabilir.
 
 • İp biraz can sıkıcı olabilir.
Tampon ipi kıyafetinizden belli olabilir, ayrıca ipin kopması gibi can sıkıcı durumlar yaşanabilmektedir.
 
Pedler

Pedler, kullanım açısından en hantal seçeneklerden biridir. Özellikle yüksek hareketli aktivitelerde sızdırma ya da kayma gibi durumlar söz konusudur. Üstelik terlemeniz durumunda da rahatsız edici olabilmektedirler. Bizce, spor için pedlerden kaçınmalısınız. Ancak yürüyüş gibi düşük etkili egzersizlerde pedler bir seçenek olabilirler.
 
Yine de her zaman önemli olan şey sizin hangi seçenekte kendinizi daha rahat ve konforlu hissettiğinizdir. Birden çok seçeneği deneyimlemenizi ve hatta sizin için en iyi olanı görmek için değişimli olarak her birini kullanmanızı öneririz. Böylece hareket alanınızı ve özgürlüğünüzü kısıtlamadan, size uygun olan en doğru yolu bulabileceğinize inanıyoruz.

İlk siparişinde %10 indirim ister misin?

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir