Allmaters (OrganiCup) Regl Kabı” hakkında övgüler içeren ve menstrual kaplar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen kadınlar tarafından e-postalar alıyoruz. Biz de sizinle aynı şeyi hissediyor ve bu kelimeyi yaymak için bu hisleri zorlu çalışmalarımızın arkasındaki itici güç olarak görüyoruz.Bu söyleyeceğim şey sizi çok şaşırtabilir! Regli kabının kısa tarihine bakıldığında aslında eski bir icat olduğunu biliyor muydunuz?

ABD’de, katamenial çuvallar olarak da bilinen regl kabı ilk prototiplerinin 1860’larda ve 1870’lerde patenti alındı. Tasarımlar yaratıcıydı ama birçoğu asla piyasaya sürülmedi.

Yüzyılın başında, regl akışını toplamak için daha fazla iç aygıt icat edildi. Bazıları vajina içine kondu ve cihazı çıkarmadan boşaltıldı. Farklı tipte vanaları vardı.

Bugün bildiğimiz kaplara benzeyen ilk modern regl kapları, 1937’de Amerikalı aktris Leona Chalmers tarafından icat edildi. Lateks kauçuktan yapılmış bir regl kabı tasarımı patentini aldı. Patent başvurusu, tasarımın “rahatsızlığa ya da varlığının bilincine” neden olmayacağını belirtir. Ayrıca kadınların gösterebileceği kemer, pim veya toka olmadan “ince, hafif, sıkı oturan giysiler” giymelerini sağladı.

1.Dünya Savaşı sırasında lateks kauçuk, hammadde sıkıntısı yaşandı ve şirket üretimi durdurmak zorunda kaldı. Savaştan sonra, 1950’lerin başında, Chalmers, bazı iyileştirmeler yaparak yeni bir tasarım patentini aldı.

1930’ların regl kabı markası “Tass-ette”, 1950’lerin sonunda büyük bir reklam bütçesiyle yeniden “Tassette” olarak lanse edildi. Şirket, öneren hemşirelere binlerce örnek gönderdi. Kadınlar 1930’lardan bu yana ilerlemiş olsalar bile, regl kabı kullanma fikrine açık değildi. Yeniden kullanılabilir iç koruma fikri skandaldı.

Tassette şirketi bu yeniliği pazarlamak için bir servet harcadı, ancak çok az miktarda satış yapabildi. Böylece, 1963 yılında kayboldu.

Tassette’in en büyük sorunu, kadınların kabı boşaltma ya da temizleme fikri konusunda kendilerini rahat hissetmemeleriydi. Ürünle mutlu olan kadınların, tekrar kullanılabildiklerinden başka bir ürünü satın almaları gerekmedi. Böylece, 1960’ların sonlarında, Tassette Inc. patenti aldı ve tek kullanımlık menstrual ürünleri pazarında rekabet edebilmek için yeni bir regl kabı “Tassaway”i üretmeye başladı.

1970’lerde Finlandiya da dahil olmak üzere Avrupa çapında satılan tek atılabilir regl kabı Tassaway kupasıydı.

Regl kapları 1980’lerin sonlarında “The Keeper” adı ile yeniden tanıtıldı. Bu kap lateks kauçuktan yapılmış ve bugün hala satılmaktadır.

21.yüzyılın başlarında tıbbi bir silikon olan yeni bir malzeme, birçok reglmenstrual markasının tasarımına büyük başarı ile entegre edildi. Artık lateks alerjisi olan kadınlar, regl kaplarını güvenle kullanabiliyorlar.

İlk siparişinde %10 indirim ister misin?

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir